Alten Sverige AB - Logo

Dspace HIL Ingenjör till ALTEN Göteborg

Alten Sverige AB

Västra Götalands län, Göteborg

Tidigare erfarenhet är önskad

42 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Gå med i vårt dynamiska team på ALTEN Göteborg!

Vi samarbetar med ledande personbilstillverkare inom banbrytande forsknings- och utvecklingsprojekt. Vi är glada att utöka vårt team av dSpace HIL-ingenjörer och bjuder in passionerade individer som du att ansluta dig till oss!

Vad vi erbjuder dig

ALTENs fordonsdivision arbetar med flera fordons-OEM:er och leverantörer. I Göteborg, Sverige, har vi ett fordonsnav som arbetar med många spännande projekt som sträcker sig över flera områden.

Här arbetar vi med AD/ADAS-utveckling och testning, där du kommer att exponeras för den senaste teknologin. Detta är en perfekt möjlighet för dig som är nyfiken, ständigt söker förbättring och utmaningar.

Din profil

För att lyckas i denna roll ser vi att du har en relevant teknisk utbildning, t.ex. en M.Sc. eller B.Sc. inom Elektroteknik/Embedded Systems, Elektronik, Fysik, Mekatronik, Programvaruteknik eller liknande.

Vidare ser vi att du har:

  • Minst 5 års erfarenhet av dSpace HIL-testning och/eller konfiguration av HIL-bänkar
  • Arbetserfarenhet med dSpace HIL-miljöer
  • Arbetserfarenhet med Vector-verktyg (vTestStudio, CANoe, CANalyzer etc.) och/eller dSpace-verktyg (ControlDesk, ConfigurationDesk)
  • Kunskap om fordonskommunikation såsom CAN, LIN, Flexray, Ethernet
  • Flytande engelska och kan kommunicera effektivt med flera nivåer av intressenter

Meriterande erfarenhet:

  • Erfarenhet inom AD/ADAS-system
  • Erfarenhet av Matlab/Simulink
  • Erfarenhet från lokala OEM:er i Göteborg, Sverige
  • Svenskt eller EU-körkort
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb